TRACO POWER TSR 0.6-48120WI DC/DC Converter, 1 Output, 7.2 W, 12 V, 600 mA, TSR 0.6WI Series
HomeStore
Product Overview
Warnings
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
Output Power Max
7.2W
Output Current Max
600mA
DC / DC Converter Mounting
Through Hole
Input Voltage DC Max
72V
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage Nom
12V
Product Range
TSR 0.6WI Series
Input Voltage DC Min
17V
SVHC
No SVHC (16-Jul-2019)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TSR 0.6-48120WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
Warnings
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
Output Power Max
7.2W
Output Current Max
600mA
DC / DC Converter Mounting
Through Hole
Input Voltage DC Max
72V
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage Nom
12V
Product Range
TSR 0.6WI Series
Input Voltage DC Min
17V
SVHC
No SVHC (16-Jul-2019)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TSR 0.6-48120WI
Description
7.2W
600mA
72V
12V
17V
Part Number TSR 0.6-48120WI
TRACO POWER TSR 0.6-48120WI DC/DC Converter, 1 Output, 7.2 W, 12 V, 600 mA, TSR 0.6WI Series | Tanotis