XP POWER PBT01F24D15 Isolated Surface Mount DC/DC Converter, ITE & Industrial, Surface Mount DIP, 1 W, 2 Output, 15 V
HomeStore
Product Overview
PBT01F24D15 is a PBT01F series, 1W, DC-DC converter. It is an ideal solution for isolating voltage rails in a distributed power supply architecture such as analogue, digital, data and relay circuits. The PBT01F offers high efficiency, ITE safety approvals, short circuit protection and a wide operating temperature range in a compact SMD10 DIP design, allowing easy integration into industrial, instrumentation and technology applications. Also suitable for robotics, instrumentation and process control applications.
  • Input voltage range from 21.6 to 26.4V DC (24V DC nom)
  • Dual unregulated output voltage of ±15V and ±34mA output current
  • 79% typ efficiency at nominal input voltage and full load
  • ±47µF maximum capacitive load
  • UL62368-1 & IEC62368-1 safety approvals
  • ±10% input range
  • 3 year warranty
  • Operating temperature range from -40°C to +105°C
  • 1kV DC isolation
  • Dimension is (dual): 15.24 x 10.7 x 7.0mm (0.6" x 0.42" x 0.28")
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
No. of Outputs
2 Output
Output Current - Output 1
34mA
Output Current - Output 2
-34mA
Isolation Voltage
1kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
6.7mm
Input Voltage DC Min
21.6V
Product Range
PBT01F Series
DC / DC Converter Type
Surface Mount DIP
Output Power Max
1W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
-15V
Output Regulation
Unregulated
Input Voltage DC Nom
24V
Width
10.7mm
Depth
15.24mm
Input Voltage DC Max
26.4V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand XP POWER
Part Number PBT01F24D15
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • ±10% input range
  • 3 year warranty
  • 1kV DC isolation
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
No. of Outputs
2 Output
Output Current - Output 1
34mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
6.7mm
Input Voltage DC Min
21.6V
Product Range
PBT01F Series
DC / DC Converter Type
Surface Mount DIP
Output Power Max
1W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Unregulated
Input Voltage DC Nom
24V
Width
10.7mm
Depth
15.24mm
Input Voltage DC Max
26.4V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand XP POWER
Part Number PBT01F24D15
Description
  • ±10% input range
  • 1kV DC isolation
34mA
1kV
6.7mm
21.6V
1W
15V
24V
10.7mm
15.24mm
26.4V
Part Number PBT01F24D15
XP POWER PBT01F24D15 Isolated Surface Mount DC/DC Converter, ITE & Industrial, Surface Mount DIP, 1 W, 2 Output, 15 V | Tanotis