
XP POWER IL1215S 2W SIP Single Output DC/DC Converter, Input 12V, Output 15V 132mA
- Single Output
- SIP Package
- 1000 VDC Isolation
- MTBF >1.2 MHrs
- -40°C to +85°C Operation
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 11.68mm |
| Width | 7.5mm |
| Product Range | IL Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 132mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IL1215S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $13.55
-70%$13.55
$4.07XP POWER IL1215S 2W SIP Single Output DC/DC Converter, Input 12V, Output 15V 132mA
- Single Output
- SIP Package
- 1000 VDC Isolation
- MTBF >1.2 MHrs
- -40°C to +85°C Operation
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 11.68mm |
| Width | 7.5mm |
| Product Range | IL Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 132mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IL1215S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single Output
- SIP Package
- 1000 VDC Isolation
- MTBF >1.2 MHrs
- -40°C to +85°C Operation
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 11.68mm |
| Width | 7.5mm |
| Product Range | IL Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 132mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IL1215S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











