XP POWER IA1215S 1 Watt DIP Single Output DC/DC Converter, Input 12V, Output 15V/33mA
- Low cost
- Industry standard pin-out
- 1 kVdc isolation
- -40 �C to +85 �C @ full load
- UL94V-0 material
Product details
| Output Power Max | 1W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 33mA |
| Depth | 19.3mm |
| Width | 6.09mm |
| Product Range | IA Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 33mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IA1215S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.54
-70%$8.54
$2.56XP POWER IA1215S 1 Watt DIP Single Output DC/DC Converter, Input 12V, Output 15V/33mA
- Low cost
- Industry standard pin-out
- 1 kVdc isolation
- -40 �C to +85 �C @ full load
- UL94V-0 material
Product details
| Output Power Max | 1W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 33mA |
| Depth | 19.3mm |
| Width | 6.09mm |
| Product Range | IA Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 33mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IA1215S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Low cost
- Industry standard pin-out
- 1 kVdc isolation
- -40 �C to +85 �C @ full load
- UL94V-0 material
Product details
| Output Power Max | 1W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 33mA |
| Depth | 19.3mm |
| Width | 6.09mm |
| Product Range | IA Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 33mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IA1215S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











