
WURTH ELEKTRONIK 890334023025CS Film Capacitor, 0.15 �F, 310 V, PP (Polypropylene), � 10%, WCAP-FTXX Series
WURTH ELEKTRONIK 890334023025CS Film Capacitor, 0.15 �F, 310 V, PP (Polypropylene), � 10%, WCAP-FTXX Series
Product details
| Capacitance | 0.15�F |
| Voltage Rating V AC | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Capacitor Case Style | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Product Range | WCAP-FTXX Series |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Max | 105�C |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 890334023025CS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 890334023025CS Film Capacitor, 0.15 �F, 310 V, PP (Polypropylene), � 10%, WCAP-FTXX Series
Product details
| Capacitance | 0.15�F |
| Voltage Rating V AC | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Capacitor Case Style | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Product Range | WCAP-FTXX Series |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Max | 105�C |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 890334023025CS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 0.15�F |
| Voltage Rating V AC | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Capacitor Case Style | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Product Range | WCAP-FTXX Series |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Max | 105�C |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 890334023025CS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










