VISHAY MKP1841247204 Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 4700 pF, ± 5%, Pulse, Through Hole
Product details
| Dielectric Type: Metallized PP |
| Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin |
| Capacitance: 4700pF |
| Capacitance Tolerance: ± 5% |
| Typical Applications: Pulse |
| Capacitor Mounting: Through Hole |
| Voltage(AC): 700V |
| Voltage(DC): 2kV |
| Humidity Rating: - |
| Capacitor Terminals: PC Pin |
| Lead Spacing: 22.5mm |
| dv/dt Rating: 6.2kV/µs |
| Peak Current: - |
| RMS Current (Irms): - |
| ESR: - |
| Product Diameter: - |
| Product Length: 26mm |
| Product Width: 6mm |
| Product Height: 15.5mm |
| Ripple Current: - |
| Output (kvar): - |
| Product Range: MKP1841 Series |
| Operating Temperature Min: -55°C |
| Operating Temperature Max: 100°C |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MKP1841247204 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Capacitance: 4700pF |
| Voltage(AC): 700V |
| Voltage(DC): 2kV |
| Humidity Rating: - |
| Lead Spacing: 22.5mm |
| dv/dt Rating: 6.2kV/µs |
| Peak Current: - |
| RMS Current (Irms): - |
| ESR: - |
| Product Diameter: - |
| Product Length: 26mm |
| Product Width: 6mm |
| Product Height: 15.5mm |
| Ripple Current: - |
| Output (kvar): - |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Quantity | Each |
Description
| Capacitance: 4700pF |
| Voltage(AC): 700V |
| Voltage(DC): 2kV |
| Lead Spacing: 22.5mm |
| dv/dt Rating: 6.2kV/µs |
| Product Length: 26mm |
| Product Width: 6mm |
| Product Height: 15.5mm |