TRACOPOWER TMDC 40-2418 DC/DC Converter, Fixed, 1 Output, 9 V, 36 V, 40 W, 48 V
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Current - Output 1 | 835mA |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Product Range | TMDC 40 Series |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 2 | - |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Output Voltage - Output 1 | 48V |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMDC 40-2418 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $96.12
-70%$96.12
$28.84TRACOPOWER TMDC 40-2418 DC/DC Converter, Fixed, 1 Output, 9 V, 36 V, 40 W, 48 V
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Current - Output 1 | 835mA |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Product Range | TMDC 40 Series |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 2 | - |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Output Voltage - Output 1 | 48V |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMDC 40-2418 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Current - Output 1 | 835mA |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Product Range | TMDC 40 Series |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 2 | - |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Output Voltage - Output 1 | 48V |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMDC 40-2418 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











