
Tracopower THM 10-2411 Isolated Board Mount DC/DC Converter Medical 1 Output 10 W 5 V 2 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 10W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 2A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THM 10 Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | EN, ES, IEC |
| Width | 20.3mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 31.8mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THM 10-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $66.32
-70%$66.32
$19.90Tracopower THM 10-2411 Isolated Board Mount DC/DC Converter Medical 1 Output 10 W 5 V 2 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 10W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 2A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THM 10 Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | EN, ES, IEC |
| Width | 20.3mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 31.8mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THM 10-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 10W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 2A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THM 10 Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | EN, ES, IEC |
| Width | 20.3mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 31.8mm |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THM 10-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











