
TRACOPOWER TEN 8-2412 Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 8 W, 12 V, 665 mA
TRACOPOWER TEN 8-2412 Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 8 W, 12 V, 665 mA
- High efficiency up to 86%
- Input filter meets EN 55022, class A
- Remote on/off
- Shielded metal casing with insulated baseplate
- -40 to +85�C Extended operating temperature range
Applications
Power Management
Product details
| Output Power Max | 8W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.3mm |
| Product Range | TEN-8 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 665mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 8-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
TRACOPOWER TEN 8-2412 Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 8 W, 12 V, 665 mA
- High efficiency up to 86%
- Input filter meets EN 55022, class A
- Remote on/off
- Shielded metal casing with insulated baseplate
- -40 to +85�C Extended operating temperature range
Applications
Power Management
Product details
| Output Power Max | 8W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.3mm |
| Product Range | TEN-8 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 665mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 8-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High efficiency up to 86%
- Input filter meets EN 55022, class A
- Remote on/off
- Shielded metal casing with insulated baseplate
- -40 to +85�C Extended operating temperature range
Applications
Power Management
Product details
| Output Power Max | 8W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.3mm |
| Product Range | TEN-8 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 665mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 8-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











