
TRACOPOWER TEN 3-2411 Isolated Board Mount DC/DC Converter, 2:1 Input, 1 Output, 3 W, 5 V, 500 mA
TRACOPOWER TEN 3-2411 Isolated Board Mount DC/DC Converter, 2:1 Input, 1 Output, 3 W, 5 V, 500 mA
- Wide 2:1 input range
- 79% Efficiency
- 1500VDC I/O isolation
- ±0.02%/K Temperature coefficient
- 4000µF Maximum capacitive load
- 300kHz Switching frequency
- Full SMD design
- High reliability
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.3mm |
| Product Range | TEN 3 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 500mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 3-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $26.45
-70%$26.45
$7.93TRACOPOWER TEN 3-2411 Isolated Board Mount DC/DC Converter, 2:1 Input, 1 Output, 3 W, 5 V, 500 mA
- Wide 2:1 input range
- 79% Efficiency
- 1500VDC I/O isolation
- ±0.02%/K Temperature coefficient
- 4000µF Maximum capacitive load
- 300kHz Switching frequency
- Full SMD design
- High reliability
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.3mm |
| Product Range | TEN 3 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 500mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 3-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Wide 2:1 input range
- 79% Efficiency
- 1500VDC I/O isolation
- ±0.02%/K Temperature coefficient
- 4000µF Maximum capacitive load
- 300kHz Switching frequency
- Full SMD design
- High reliability
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.3mm |
| Product Range | TEN 3 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 500mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 3-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











