TRACOPOWER TEN 20-2412WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 20 W, 12 V, 1.67 A
HomeStore
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 20 W, 12 V, 1.67 A product from TRACOPOWER with the model number TEN 20-2412WI
Product details
Output Power Max 20W
Input Voltage DC Min 9V
DC / DC Converter Mounting Through Hole
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Depth 50.8mm
Width 40.6mm
Product Range -
DC / DC Converter Type DIP
Approvals & Standards IEC, UL
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 3 -
No. of Outputs 1 Output
DC / DC Converter Output Type Fixed, Adjustable
Input Voltage DC Max 36V
Output Current - Output 1 1.67A
Height 10.2mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 20-2412WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Miscellaneous EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Output Power Max 20W
Input Voltage DC Min 9V
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Depth 50.8mm
Width 40.6mm
Product Range -
DC / DC Converter Type DIP
Approvals & Standards IEC, UL
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 3 -
No. of Outputs 1 Output
Input Voltage DC Max 36V
Height 10.2mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 20-2412WI
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Output Power Max 20W
Input Voltage DC Min 9V
Depth 50.8mm
Width 40.6mm
Output Voltage - Output 1 12V
Input Voltage DC Max 36V
Height 10.2mm
Part Number TEN 20-2412WI
TRACOPOWER TEN 20-2412WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 20 W, 12 V, 1.67 A | Tanotis