TRACOPOWER TCL 012-124DC DC/DC Converter, Industrial, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9.5 V, 18 V, 12 W, 24 V
HomeStore
This is a DC/DC Converter, Industrial, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9.5 V, 18 V, 12 W, 24 V product from TRACOPOWER with the model number TCL 012-124DC
Product details
DC / DC Converter Output Type Fixed, Adjustable
No. of Outputs 1 Output
Input Voltage DC Min 9.5V
Input Voltage DC Max 18V
Output Power Max 12W
Output Voltage - Output 1 24V
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 1 1A
Output Current - Output 2 -
DC / DC Converter Mounting DIN Rail
Approvals & Standards -
Product Range -
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TCL 012-124DC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Miscellaneous EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Handling Instructions EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
No. of Outputs 1 Output
Input Voltage DC Min 9.5V
Input Voltage DC Max 18V
Output Power Max 12W
Output Voltage - Output 1 24V
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 1 1A
Output Current - Output 2 -
Approvals & Standards -
Product Range -
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TCL 012-124DC
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Input Voltage DC Min 9.5V
Input Voltage DC Max 18V
Output Power Max 12W
Output Voltage - Output 1 24V
Output Current - Output 1 1A
Part Number TCL 012-124DC
TRACOPOWER TCL 012-124DC DC/DC Converter, Industrial, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9.5 V, 18 V, 12 W, 24 V | Tanotis