Traco Power TSR 1-48240WI DC/DC Converter 1 Output 16.8 W 24 V 700 mA 1WI Series
- Covers a majority of standard bus and battery voltages
- Pin compatible with LMxx linear regulators (SIP-3)
- Up to 92% (at 24V Vin) efficiency, no heatsink required
- Operating temperature range from -40 to +80°C
- Low standby current
- Excellent line/load regulation
- 3-year product warranty
- Switching frequency of 413KHz to 688KHz
- Metal housing, epoxy (UL 94 V-0 rated) potting material
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Part Number | TSR 1-48240WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Low standby current
- 3-year product warranty
Other details
| Brand | TRACO POWER |
| Quantity | Each |
Description