Traco Power THR 20-7211WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 20 W 1 Output 5 V 4 A
HomeStore
  • THR 20WI series 20W DC/DC converter in 2"x1" package
  • Reinforced I/O-isolation 3000VAC
  • Increased resistance against shock and vibration according to EN 61373
  • Wide 4:1 input voltage range
  • Operating temperature range -40 to +85?C
  • Internal EN 55032 class A filter
  • Protection against overload, overvoltage and short circuit
  • 3-year product warranty
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THR 20-7211WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Wide 4:1 input voltage range
  • 3-year product warranty
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THR 20-7211WI
Description
Part Number THR 20-7211WI
Traco Power THR 20-7211WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 20 W 1 Output 5 V 4 A | Tanotis