TRACO POWER THN 10-7212UIR Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, Industrial & Railway, DIP, 12:1, 10 W, 1 Output
HomeStore
Product Overview
THN 10-7212UIR is a THN 10UIR series 10W high-performance DC/DC converter. Due to its dedicated holdup capacitor connection, the THN 10UIR meets extended holdup-time requirements without the need for bulky input capacitors. The THN 10UIR is EN 50155 certified for rolling stock applications, EN 61373 certified for resistance against mechanical shock and vibration and EN 45545-2 certified for fire behaviour. The THN 10UIR also comes with IEC/EN/UL 62368-1 safety approvals for use in a wide range of demanding industrial applications.
  • Compact 1�x1� housing
  • Ultra-wide 12:1 input range from 14-160VDC
  • Natural convection cooling without derating -40°C up to 80°C
  • Fully encapsulated DC/DC railway converter
  • 3000 VDC I/O isolation
  • Remote on/off and trim function
  • Protection against short-circuit, overvoltage and overtemperature
  • 12VDC nominal voltage and 830mA max current (output 1)
  • PD 2 pollution degree and natural convection cooling system
  • 3-year product warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE, Industrial & Railway
Input Ratio
12:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
830mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
14V
Product Range
THN 10UIR Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
12VDC
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
72V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
160V
SVHC
No SVHC (16-Jul-2019)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 10-7212UIR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Compact 1�x1� housing
  • 3000 VDC I/O isolation
  • 3-year product warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE, Industrial & Railway
Input Ratio
12:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
830mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
14V
Product Range
THN 10UIR Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
12VDC
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
72V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
160V
SVHC
No SVHC (16-Jul-2019)
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THN 10-7212UIR
Description
  • 3000 VDC I/O isolation
830mA
3kV
9.9mm
14V
10W
12VDC
72V
25.4mm
25.4mm
160V
Part Number THN 10-7212UIR
TRACO POWER THN 10-7212UIR Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, Industrial & Railway, DIP, 12:1, 10 W, 1 Output | Tanotis