Traco Power THL 30-2423WI THL 30-2423WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 30 W 2 Output 15 V 1 A
HomeStore
THL 30-2423WI is a THL 30WI series 30W DC/DC converter. With the focus on combining cost efficiency and quality, this isolated high performance 30watt DC/DC converter series is suitable for many different applications. The series comes in an encapsulated, shielded 25.4 x 25.4 x 10.16mm metal package and offers integrated remote on/off and trim functions. It has a wide 4:1 input voltage range and precisely regulated, isolated outputs. It is suitable for uses in mobile equipment, instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics and everywhere where cost efficiency and quality are critical factors.
  • 1500VDC I/O-isolation
  • Protection against overload, overvoltage and short circuit
  • Remote on/off and trim function, plastic base-plate with metal case housing
  • 3-year product warranty
  • Safety standard are EN 62368-1, IEC 62368-1, UL 62368-1
  • Input voltage rating is 24VDC nominal
  • Vnominal is +/-15VDC and Imaximum is 1000mA (output 1 and output 2)
  • Typical efficiency is 88%
  • Operating temperature range from -40°C to +80°C
  • Switching frequency range from 257 to 314KHz
Footnotes Optional heatsink for increased temperature capabilities.
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THL 30-2423WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 1500VDC I/O-isolation
  • 3-year product warranty
  • Typical efficiency is 88%
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THL 30-2423WI
Description
  • 1500VDC I/O-isolation
  • Typical efficiency is 88%
Part Number THL 30-2423WI
Traco Power THL 30-2423WI THL 30-2423WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 30 W 2 Output 15 V 1 A | Tanotis