TRACO POWER THD 12-2422WI Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 12 W, 2 Output, 12 V, 500 mA
HomeStore
The THD 12-2422WI is a 2-output board-mount isolated DC to DC Converter with wide 4:1 input voltage range. The THD-12WI series 12W isolated high performance DC/DC converter features industry-standard footprint, overload and overvoltage protection as well as remote on/off. Built-in filters for both input and output minimize the need of external filtering. Full SMD-design with exclusive use of ceramic capacitors guarantees a high reliability and long product lifetime. This converter is ideal for applications which require isolated, tightly regulated voltages and space on the PCB is critical.
  • Highest power density
  • Very high efficiency up to 85%
  • 1500V I/O isolation
  • Input filter meets EN 55022A without external components
  • Under-voltage lockout circuit
  • Shielded metal case with insulated baseplate
  • Continuous short-circuit protection
  • -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 4:1
Output Power Max: 12W
No. of Outputs: 2 Output
Output Voltage - Output 1: 12V
Output Current - Output 1: 500mA
Output Voltage - Output 2: -12V
Output Current - Output 2: 500mA
Output Regulation: -
Isolation Voltage: 1.5kV
DC / DC Converter Type: DIP
Input Voltage DC Nom: 24V
DC / DC Converter Output Type: Fixed
Width: 20.32mm
Height: 10.2mm
Depth: 31.8mm
Input Voltage DC Min: 9V
Input Voltage DC Max: 36V
Product Range: THD 12WI Series
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THD 12-2422WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
TRACO POWER THD 12-2422WI Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 12 W, 2 Output, 12 V, 500 mA - Image 2
  • Highest power density
  • 1500V I/O isolation
Applications
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 4:1
Output Power Max: 12W
No. of Outputs: 2 Output
Output Voltage - Output 1: 12V
Output Regulation: -
Isolation Voltage: 1.5kV
DC / DC Converter Type: DIP
Input Voltage DC Nom: 24V
Width: 20.32mm
Height: 10.2mm
Depth: 31.8mm
Input Voltage DC Min: 9V
Input Voltage DC Max: 36V
Product Range: THD 12WI Series
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number THD 12-2422WI
Description
  • 1500V I/O isolation
Output Power Max: 12W
Output Voltage - Output 1: 12V
Isolation Voltage: 1.5kV
Input Voltage DC Nom: 24V
Width: 20.32mm
Height: 10.2mm
Depth: 31.8mm
Input Voltage DC Min: 9V
Input Voltage DC Max: 36V
Part Number THD 12-2422WI
TRACO POWER THD 12-2422WI Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 12 W, 2 Output, 12 V, 500 mA | Tanotis