Traco Power TEN 30-4811WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 30 W 1 Output 5 V 6 A
HomeStore
The TEN 30-4811WI is a high performance 30W DC-DC Converter featuring ultra wide 4:1 input voltage range of18 to 75VDC with industry-standard footprint. A very high efficiency allows operating temperatures up to 85°C. A built-in filter for both input and output minimizes the need for external filtering. Further standard features include 5VDC output voltage, remote ON/OFF, output voltage trimming, overvoltage protection and under-voltage lockout and short-circuit protection. This device is suitable for use in battery operated equipment and many applications where isolated, tightly regulated voltages are required and space is limited on the PCB.
  • Under voltage lockout
  • Shielded metal case with insulated base plate
  • 88% Typical efficiency
  • 48VDC Nominal input voltage
Applications
Communications & Networking, Consumer Electronics
Footnotes NRND - Not Recommended for New Designs
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TEN 30-4811WI
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Miscellaneous EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
Traco Power TEN 30-4811WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 30 W 1 Output 5 V 6 A - Image 2
  • Under voltage lockout
  • 88% Typical efficiency
  • 48VDC Nominal input voltage
Applications
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TEN 30-4811WI
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 88% Typical efficiency
  • 48VDC Nominal input voltage
Part Number TEN 30-4811WI
Traco Power TEN 30-4811WI Isolated Through Hole DC/DC Converter ITE 4:1 30 W 1 Output 5 V 6 A | Tanotis