Recom Power R-78K12-0.5 R-78K12-0.5 DC/DC Converter ITE 1 Output 6 W 12 V 500 mA R-78K-0.5 Series New
HomeStore
  • Input voltage range from 15 to 36VDC, output voltage is 12VDC
  • Output current is 500mA, efficiency is 95% at minimum Vin
  • Pin compatible with 78 series regulators, non isolated DC/DC converter
  • Undervoltage and short circuit protection
  • Black plastic (UL94 V-0) case material
  • Typical internal switching frequency is 700KHz
  • 3 years warranty
  • Dimension (L x W x H) is 11.5 x 7.55 x 10.2mm
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number R-78K12-0.5
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 3 years warranty
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number R-78K12-0.5
Description
Part Number R-78K12-0.5
Recom Power R-78K12-0.5 R-78K12-0.5 DC/DC Converter ITE 1 Output 6 W 12 V 500 mA R-78K-0.5 Series New | Tanotis