RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-20-9 Wire, Stranded, Hook Up, Spec55, ETFE, White, 20 AWG, 0.5 mm², 328 ft, 100 m 216005-007
HomeStore
  • CPR: Not Yet Qualified
  • Single wall construction with 0.15inch wall thickness
  • Conductor size of 30AWG to 8AWG
  • Small size, ultra light weight
  • Not susceptible to UV and moisture degradation
  • Operating temperature range -65°C to +200°C
  • Voltage rating 600V
  • Mechanically rugged
  • Exceptional resistance to most chemicals and fluids
  • Resistant to electrical arc tracking in wet or dry conditions
Applications
Industrial, Power Management, Aerospace, Defence, Military
Product details
Jacket Material: ETFE
Jacket Colour: White
Wire Gauge: 20AWG
Conductor Area CSA: 0.5mm²
Reel Length (Imperial): 328ft
Reel Length (Metric): 100m
Operating Temperature Max: 150°C
No. of Max Strands x Strand Size: 19 x 0.2mm
Voltage Rating: 600V
Conductor Material: Tinned Copper
External Diameter: 1.27mm
Approval Specification: -
Product Range: Spec 55
Other details
Brand RAYCHEM - TE CONNECTIVITY
Part Number 55A0111-20-9
Quantity Reel of 1
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • CPR: Not Yet Qualified
  • Voltage rating 600V
  • Mechanically rugged
Applications
Product details
Jacket Material: ETFE
Jacket Colour: White
Wire Gauge: 20AWG
Conductor Area CSA: 0.5mm²
Reel Length (Imperial): 328ft
Reel Length (Metric): 100m
Voltage Rating: 600V
External Diameter: 1.27mm
Approval Specification: -
Product Range: Spec 55
Other details
Part Number 55A0111-20-9
Quantity Reel of 1
Description
  • Voltage rating 600V
Conductor Area CSA: 0.5mm²
Voltage Rating: 600V
External Diameter: 1.27mm
Part Number 55A0111-20-9
RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-20-9 Wire, Stranded, Hook Up, Spec55, ETFE, White, 20 AWG, 0.5 mm², 328 ft, 100 m 216005-007 | Tanotis