RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-12-9 Wire, Stranded, Equipment, Spec55, ETFE, White, 12 AWG, 3.31 mm², 328 ft, 100 m 2160543004
HomeStore
  • Single wall construction
  • Wire class 600 volt, lightweight
  • Chemical resistant to fuels, hydraulic fluids, defluxing agents, cleaners, coolants and de-icers
  • Excellent resistance to weathering (UV, ozone, pollutants, water)
  • Insulation has special additives to increase its flame retardance
  • Resists melting at high temperatures
  • Resistant to electrical arc tracking in wet and dry conditions
Product details
Jacket Material: ETFE
Jacket Colour: White
Wire Gauge: 12AWG
Conductor Area CSA: 3.31mm²
Reel Length (Imperial): 328ft
Reel Length (Metric): 100m
Operating Temperature Max: 150°C
No. of Max Strands x Strand Size: 37 x 28AWG
Voltage Rating: 600V
Conductor Material: Tinned Copper
External Diameter: 2.62mm
Approval Specification: -
Product Range: 55A0111
Other details
Brand RAYCHEM - TE CONNECTIVITY
Part Number 55A0111-12-9
Quantity Reel of 1
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Single wall construction
Product details
Jacket Material: ETFE
Jacket Colour: White
Wire Gauge: 12AWG
Conductor Area CSA: 3.31mm²
Reel Length (Imperial): 328ft
Reel Length (Metric): 100m
Voltage Rating: 600V
External Diameter: 2.62mm
Approval Specification: -
Product Range: 55A0111
Other details
Part Number 55A0111-12-9
Quantity Reel of 1
Description
Conductor Area CSA: 3.31mm²
Voltage Rating: 600V
External Diameter: 2.62mm
Part Number 55A0111-12-9
RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-12-9 Wire, Stranded, Equipment, Spec55, ETFE, White, 12 AWG, 3.31 mm², 328 ft, 100 m 2160543004 | Tanotis