POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY K10P-11D55-12 Power Relay, DPDT, 12 VDC, 15 A, K10, Through Hole, Non Latching
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
15A
Relay Mounting
Through Hole
Contact Voltage VAC
120V
Contact Voltage VDC
Coil Resistance
160ohm
Coil Voltage
12VDC
Product Range
K10
Coil Type
Non Latching
Relay Terminals
PC Pin
Contact Material
Silver Cadmium Oxide
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number K10P-11D55-12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY K10P-11D55-12 Power Relay, DPDT, 12 VDC, 15 A, K10, Through Hole, Non Latching - Image 2
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
15A
Relay Mounting
Through Hole
Contact Voltage VAC
120V
Contact Voltage VDC
Coil Resistance
160ohm
Coil Voltage
12VDC
Product Range
K10
Coil Type
Non Latching
Relay Terminals
PC Pin
Contact Material
Silver Cadmium Oxide
SVHC
To Be Advised
Other details
Part Number K10P-11D55-12
15A
120V
160ohm
12VDC
Part Number K10P-11D55-12
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY K10P-11D55-12 Power Relay, DPDT, 12 VDC, 15 A, K10, Through Hole, Non Latching | Tanotis