
Panasonic 16SVPF1000MX Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor 1000 µF 16 V Radial Can - SMD OS-CON Svpf Series
Panasonic 16SVPF1000MX Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor 1000 µF 16 V Radial Can - SMD OS-CON Svpf Series
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 16V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | OS-CON SVPF Series |
| ESR | 0.016ohm |
| Lifetime @ Temperature | 5000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | 16SVPF1000MX |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.40
-70%$3.40
$1.02More Images

Panasonic 16SVPF1000MX Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor 1000 µF 16 V Radial Can - SMD OS-CON Svpf Series
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 16V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | OS-CON SVPF Series |
| ESR | 0.016ohm |
| Lifetime @ Temperature | 5000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | 16SVPF1000MX |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 16V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | OS-CON SVPF Series |
| ESR | 0.016ohm |
| Lifetime @ Temperature | 5000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | 16SVPF1000MX |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










