PANASONIC 16SEQP330M Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.016 ohm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
330µF
Open menu
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Lifetime @ Temperature
1000 hours @ 125°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
1.493A
Open menu
Product Length
Product Height
13mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
16V
ESR
0.016ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
PC Pin
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
OS-CON SEQP Series
Other details
Brand PANASONIC
Part Number 16SEQP330M
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
330µF
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Lifetime @ Temperature
1000 hours @ 125°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
1.493A
Product Length
Product Height
13mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
16V
ESR
0.016ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
PC Pin
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
OS-CON SEQP Series
Other details
Brand PANASONIC
Part Number 16SEQP330M
330µF
1000 hours @ 125°C
1.493A
13mm
125°C
16V
0.016ohm
± 20%
10mm
-55°C
Part Number 16SEQP330M
PANASONIC 16SEQP330M Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.016 ohm | Tanotis