
MURATA POWER SOLUTIONS NMK1212SAC Isolated Board Mount DC/DC Converter, 3kV Isolation, 1 Output, 2 W, 12 V, 167 mA
MURATA POWER SOLUTIONS NMK1212SAC Isolated Board Mount DC/DC Converter, 3kV Isolation, 1 Output, 2 W, 12 V, 167 mA
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 167mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | muRata Ps NMK Series |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 7.65mm |
| Height | 10.15mm |
| Depth | 19.65mm |
Other details
| Brand | MURATA POWER SOLUTIONS |
| Part Number | NMK1212SAC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $11.23
-70%$11.23
$3.37MURATA POWER SOLUTIONS NMK1212SAC Isolated Board Mount DC/DC Converter, 3kV Isolation, 1 Output, 2 W, 12 V, 167 mA
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 167mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | muRata Ps NMK Series |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 7.65mm |
| Height | 10.15mm |
| Depth | 19.65mm |
Other details
| Brand | MURATA POWER SOLUTIONS |
| Part Number | NMK1212SAC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 167mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | muRata Ps NMK Series |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 7.65mm |
| Height | 10.15mm |
| Depth | 19.65mm |
Other details
| Brand | MURATA POWER SOLUTIONS |
| Part Number | NMK1212SAC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











