
MICROTHERM T11A07005U112L310100 THERMAL SWITCH, NC, 70°C
Product details
| Reset Temperature | - |
| Contact Rating | 2.5A @ 250V |
| Sensor Housing | - |
| Sensor Terminals | Wire Leads |
| Product Range | T11A Series |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Switching Temperature | 70°C |
Other details
| Brand | MICROTHERM |
| Part Number | T11A07005U112L310100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROTHERM T11A07005U112L310100 THERMAL SWITCH, NC, 70°C
Product details
| Reset Temperature | - |
| Contact Rating | 2.5A @ 250V |
| Sensor Housing | - |
| Sensor Terminals | Wire Leads |
| Product Range | T11A Series |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Switching Temperature | 70°C |
Other details
| Brand | MICROTHERM |
| Part Number | T11A07005U112L310100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Reset Temperature | - |
| Contact Rating | 2.5A @ 250V |
| Sensor Housing | - |
| Sensor Terminals | Wire Leads |
| Product Range | T11A Series |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Switching Temperature | 70°C |
Other details
| Brand | MICROTHERM |
| Part Number | T11A07005U112L310100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











