MEAN WELL SKMW40F-15 Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Industrial, DIP, 4:1, 40 W, 1 Output, 15 V
HomeStore
Product Overview
SKMW40F-15 is a SKMW40 series 40W isolated and regulated module type DC-DC converter. Suitable for telecom/datacom system, wireless network, industrial control facility, instrument, energy battery, data switch, space saving solution.
  • Input voltage range from 9 to 36V DC
  • Single output of 15V DC
  • DIP 25.4mm x 25.4mm package with industrial standard output
  • 4:1 ultrawide input range
  • No minimum load required
  • Comply to BS EN/EN55032 Class A/B with additional components
  • High efficiency and 2kV DC I/O isolation
  • Protections: short circuit(continuous)/overload/OV/OT/ input under voltage
  • 3 years warranty
  • Operating temperature range from -40 to 80°C
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2.667A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
2kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
10mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
SKMW40 Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
40W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Regulated
Input Voltage DC Nom
24V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
36V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number SKMW40F-15
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Single output of 15V DC
  • 4:1 ultrawide input range
  • No minimum load required
  • 3 years warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2.667A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
2kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
10mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
SKMW40 Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
40W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Regulated
Input Voltage DC Nom
24V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
36V
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number SKMW40F-15
Description
  • Single output of 15V DC
2.667A
2kV
10mm
9V
40W
15V
24V
25.4mm
25.4mm
36V
Part Number SKMW40F-15
MEAN WELL SKMW40F-15 Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Industrial, DIP, 4:1, 40 W, 1 Output, 15 V | Tanotis