
Mean Well RSD-60H-12 DC/DC Converter 1 Output 60 W 12 V 2.5 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 60W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 2.5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | RSD-60 Series |
| Input Voltage DC Min | 40V |
| Input Voltage DC Max | 110V |
| DC / DC Converter Mounting | Panel |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Approvals & Standards | EN |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | RSD-60H-12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $56.87
-70%$56.87
$17.06Mean Well RSD-60H-12 DC/DC Converter 1 Output 60 W 12 V 2.5 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 60W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 2.5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | RSD-60 Series |
| Input Voltage DC Min | 40V |
| Input Voltage DC Max | 110V |
| DC / DC Converter Mounting | Panel |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Approvals & Standards | EN |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | RSD-60H-12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 60W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 2.5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | RSD-60 Series |
| Input Voltage DC Min | 40V |
| Input Voltage DC Max | 110V |
| DC / DC Converter Mounting | Panel |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Approvals & Standards | EN |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | RSD-60H-12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











