MEAN WELL GD2-121503 Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Industrial, SIP, 2 W, 2 Output, 15 V
Product Overview
GD2-121503 is a GD2 series 2W isolated and unregulated module type DC- DC converter. Suitable for server telecom/datacom system, wireless network, industrial control facility, industrial robotics, motor drives, solar inverters and induction heating applications.
- Input voltage range from 10.8 to 13.2V DC
- 15V DC output positive voltage
- 3V DC output negative voltage
- SIP package with international standard pinout
- Performance optimized of IGBT/SIC
- Bipolar asymmetric unregulated output
- Low coupling isolated capacitance (Cio), low cost and 3 years warranty
- Protections: short circuit(continuous)
- 6.2kV DC or 4.3KV AC high I/O isolation
- Operating temperature range from -40 to 90°C
Product details
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | GD2-121503 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
Product details
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | GD2-121503 |
| Quantity | Each |
Description