
LEM AT50B420L Current Transducer, AC, AT Series, Split Core, 50A, 1.5 %, 4-20 mA Output, 20 Vdc to 30 Vdc
LEM AT50B420L Current Transducer, AC, AT Series, Split Core, 50A, 1.5 %, 4-20 mA Output, 20 Vdc to 30 Vdc
Product details
| Sensor Output | Current |
| Supply Voltage DC Min | 20V |
| Supply Voltage DC Max | 30V |
| Current Measuring Range DC | - |
| Current Measuring Range AC | 0A to 50A |
| Response Time | 100ms |
| Accuracy % | 1.5% |
| Product Range | AT-B420L Series |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | AT50B420L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LEM AT50B420L Current Transducer, AC, AT Series, Split Core, 50A, 1.5 %, 4-20 mA Output, 20 Vdc to 30 Vdc
Product details
| Sensor Output | Current |
| Supply Voltage DC Min | 20V |
| Supply Voltage DC Max | 30V |
| Current Measuring Range DC | - |
| Current Measuring Range AC | 0A to 50A |
| Response Time | 100ms |
| Accuracy % | 1.5% |
| Product Range | AT-B420L Series |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | AT50B420L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Sensor Output | Current |
| Supply Voltage DC Min | 20V |
| Supply Voltage DC Max | 30V |
| Current Measuring Range DC | - |
| Current Measuring Range AC | 0A to 50A |
| Response Time | 100ms |
| Accuracy % | 1.5% |
| Product Range | AT-B420L Series |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | AT50B420L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








