LCR COMPONENTS MR/P/440/1.5/B Film Capacitor, 1.5 �F, MR/P/440 Series, 440 V, Wire Leaded, � 10%
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Wire Leaded |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| dv/dt Rating | - |
| Stud Size - Metric | - |
| Product Range | MR/P/440 Series |
| Diameter | 30mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | Can |
| Capacitance | 1.5�F |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Height | 56mm |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | MR/P/440/1.5/B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| dv/dt Rating | - |
| Stud Size - Metric | - |
| Diameter | 30mm |
| Capacitor Case Style | Can |
| Capacitance | 1.5�F |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Packaging | Each |
| Height | 56mm |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Quantity | Each |
Description
| Diameter | 30mm |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Height | 56mm |