
Kodenshi KCL5587S KCL5587S Infrared Emitter High Power 880 nm 20 ° T-1 3/4 (5mm) 90 mW/Sr 25 ns 15
Kodenshi KCL5587S KCL5587S Infrared Emitter High Power 880 nm 20 ° T-1 3/4 (5mm) 90 mW/Sr 25 ns 15
Product details
| Viewing Angle | 20° |
| Peak Wavelength | 880nm |
| Diode Case Style | T-1 3/4 (5mm) |
| Angle of Half Intensity | 20° |
| Forward Current If(AV) | 50mA |
| Forward Voltage VF Max | 2V |
| Radiant Intensity (Ie) | 90mW/Sr |
| Rise Time | 25ns |
| Fall Time tf | 15ns |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | KODENSHI |
| Part Number | KCL5587S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.23
-70%$1.23
$0.37Kodenshi KCL5587S KCL5587S Infrared Emitter High Power 880 nm 20 ° T-1 3/4 (5mm) 90 mW/Sr 25 ns 15
Product details
| Viewing Angle | 20° |
| Peak Wavelength | 880nm |
| Diode Case Style | T-1 3/4 (5mm) |
| Angle of Half Intensity | 20° |
| Forward Current If(AV) | 50mA |
| Forward Voltage VF Max | 2V |
| Radiant Intensity (Ie) | 90mW/Sr |
| Rise Time | 25ns |
| Fall Time tf | 15ns |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | KODENSHI |
| Part Number | KCL5587S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Viewing Angle | 20° |
| Peak Wavelength | 880nm |
| Diode Case Style | T-1 3/4 (5mm) |
| Angle of Half Intensity | 20° |
| Forward Current If(AV) | 50mA |
| Forward Voltage VF Max | 2V |
| Radiant Intensity (Ie) | 90mW/Sr |
| Rise Time | 25ns |
| Fall Time tf | 15ns |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | KODENSHI |
| Part Number | KCL5587S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












