Apem QS83XXG24 QS83XXG24 LED Panel Mount Indicator Snap-in Green 24 VDC 8 mm 20 mA mcd Not Rated
HomeStore
The QS series snap-in panel-mount LED Indicator available in red, green, yellow, blue, orange, white (clear) colours. It is offers solder lug/Faston, 6mm (2 x 0.5mm), 8, 10, 12mm (2.8 x 0.8mm) or wires (200mm standard length) terminations. Standard wire length is 200mm, red wire denotes anode (+), black wire denotes cathode (-) (6mm and 8mm use 24AWG, 10mm and 12mm use 22AWG). Bicolour LEDs, by connecting the gold Faston (+) one colour is produced, by reversing the supply voltage another colour is produced - Bicolour are available up to 28VDC (AC products not available).
  • Front panel snap-in mounting requires no additional hardware
  • Coloured diffused flat lenses
  • Standard intensity diffused LEDs or high brightness LEDs for daylight viewing
  • Bicolour LED option
  • UL496 recognised component
  • Gold Faston terminal denotes anode (+), silver terminal denotes cathode (-)
  • All 110VAC and 220VAC LED indicators will be supplied with high brightness LEDs
  • Resistor-less versions (02)
  • Flashing LEDs are available as a special option
Applications
Industrial, Signalling
Other details
Brand APEM
Part Number QS83XXG24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Bicolour LED option
  • UL496 recognised component
  • Resistor-less versions (02)
Applications
Industrial, Signalling
Other details
Brand APEM
Part Number QS83XXG24
Description
Part Number QS83XXG24
Apem QS83XXG24 QS83XXG24 LED Panel Mount Indicator Snap-in Green 24 VDC 8 mm 20 mA mcd Not Rated | Tanotis