KEMET T598D227M010ATE025 Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 220 µF, 10 V, T598 Series, ± 20%, D, 0.025 ohm
- Ultra-low ESR
- Complies with AEC-Q200 Qualification Test Plan
- High reliability up to 1,000 hours with 85°C/85% RH load
- Subject to PPAP/PSW and Change Control
Applications
Automotive
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | T598 Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | 0.025ohm |
| Capacitance | 220µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T598D227M010ATE025 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
- Ultra-low ESR
Applications
Automotive
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Voltage Rating | 10V |
| ESR | 0.025ohm |
| Capacitance | 220µF |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Voltage Rating | 10V |
| ESR | 0.025ohm |
| Capacitance | 220µF |