![Kemet T530Y477M006ATE005 Tantalum Polymer Capacitor KO-CAP® 470 µF ± 20% 6.3 V Y 0.005 ohm 2917 [7343 Metric]](https://img.tanovolt.shop/images/product/kemet-t530y477m006ate005-tantalum-polymer-capacitor-ko-cap-acirc-reg-470-acirc-micro-f-plusmn-20-6-3-v-y-0-005-ohm-2917-7343-metric-1.jpg)
Kemet T530Y477M006ATE005 Tantalum Polymer Capacitor KO-CAP® 470 µF ± 20% 6.3 V Y 0.005 ohm 2917 [7343 Metric]
- Extremely low ESR
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% accelerated steady state aging
- 100% surge current tested
- Utilizes multiple tantalum anode technology
- Halogen-Free Epoxy/RoHS Compliant
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T530Y477M006ATE005 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
- Extremely low ESR
- Volumetrically efficient
- 100% surge current tested
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
Description
- 100% surge current tested