Kemet T530X108M004ATE006 T530X108M004ATE006 Tantalum Polymer Capacitor KO-CAP® 1000 µF ± 20% 4 V X 0.006 ohm 2917 [7343 Metric]
- Extremely low ESR
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% accelerated steady state aging
- 100% surge current tested
- Utilizes multiple tantalum anode technology
- Halogen-Free Epoxy/RoHS Compliant
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T530X108M004ATE006 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
- Extremely low ESR
- Volumetrically efficient
- 100% surge current tested
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
- 100% surge current tested