
Kemet T523H477M016APE070 Tantalum Polymer Capacitor 470 µF 16 V T52X KO-CAP® Series ± 20% H 0.07 ohm
Kemet T523H477M016APE070 Tantalum Polymer Capacitor 470 µF 16 V T52X KO-CAP® Series ± 20% H 0.07 ohm
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | T52X KO-CAP® Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | H |
| ESR | 0.07ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T523H477M016APE070 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $10.26
-70%$10.26
$3.08Kemet T523H477M016APE070 Tantalum Polymer Capacitor 470 µF 16 V T52X KO-CAP® Series ± 20% H 0.07 ohm
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | T52X KO-CAP® Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | H |
| ESR | 0.07ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T523H477M016APE070 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | T52X KO-CAP® Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | H |
| ESR | 0.07ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T523H477M016APE070 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










