KEMET T520D227M010ATE018 Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP�, 220 �F, 10 V, T520 Series, � 20%, D, 0.018 ohm
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- Halogen-free
- 220�A at 25�C/5 minutes Maximum DC leakage current
- 3500mA at 45�C/100kHz Maximum allowable ripple current
Applications
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | T520 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.018ohm |
| Capacitance | 220�F |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T520D227M010ATE018 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
- Volumetrically efficient
- 100% Surge current tested
- Halogen-free
Applications
Product details
| Manufacturer Size Code | D |
| Voltage Rating | 10V |
| ESR | 0.018ohm |
| Capacitance | 220�F |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
- 100% Surge current tested
| Voltage Rating | 10V |
| ESR | 0.018ohm |