![KEMET T510X106K050ATE090 Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 50 V, T510 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanovolt.shop/images/product/kemet-t510x106k050ate090-surface-mount-tantalum-capacitor-10-micro-f-50-v-t510-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
KEMET T510X106K050ATE090 Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 50 V, T510 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | T510 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.09ohm |
| Manufacturer Size Code | X |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T510X106K050ATE090 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Packaging | Cut Tape |
| ESR | 0.09ohm |
| Manufacturer Size Code | X |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| ESR | 0.09ohm |