![Kemet T494D475K035AT Surface Mount Tantalum Capacitor 4.7 µF 35 V T494 Series ± 10% 2917 [7343 Metric] -55 °C](https://img.tanovolt.shop/images/product/kemet-t494d475k035at-surface-mount-tantalum-capacitor-4-7-micro-f-35-v-t494-series-plusmn-10-2917-7343-metric-55-deg-c-1.jpg)
Kemet T494D475K035AT Surface Mount Tantalum Capacitor 4.7 µF 35 V T494 Series ± 10% 2917 [7343 Metric] -55 °C
Product details
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T494 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.7ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T494D475K035AT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
Product details
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 35V |
| ESR | 0.7ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
Description
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 35V |
| ESR | 0.7ohm |