Kemet T491X106K050AT Surface Mount Tantalum Capacitor 10 µF 50 V 2917 [7343 Metric] ± 10% 0.7 ohm X
HomeStore
  • Capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF
  • EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Operating temperature range -55°C to 125°C
  • Symmetrical, compliant terminations
  • Laser marked case
  • Optional gold plated terminations
Applications
Industrial, Automotive, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Other details
Brand KEMET
Part Number T491X106K050AT
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Laser marked case
Applications
Other details
Brand KEMET
Part Number T491X106K050AT
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number T491X106K050AT
Kemet T491X106K050AT Surface Mount Tantalum Capacitor 10 µF 50 V 2917 [7343 Metric] ± 10% 0.7 ohm X | Tanotis