KEMET T356M476K035AT Tantalum Capacitor, Polar, 47 µF, 35 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded
HomeStore
This is a Tantalum Capacitor, Polar, 47 µF, 35 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded product from KEMET with the model number T356M476K035AT
Product details
Capacitance 47µF
Voltage Rating 35V
Product Range T356 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Packaging Each
Lead Spacing 5.08mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.8ohm
Other details
Brand KEMET
Part Number T356M476K035AT
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 47µF
Voltage Rating 35V
Product Range T356 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Each
Lead Spacing 5.08mm
ESR 0.8ohm
Other details
Brand KEMET
Part Number T356M476K035AT
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 47µF
Voltage Rating 35V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 5.08mm
ESR 0.8ohm
Part Number T356M476K035AT
KEMET T356M476K035AT Tantalum Capacitor, Polar, 47 µF, 35 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded | Tanotis