KEMET T356J107K010AT Tantalum Capacitor, Polar, 100 µF, 10 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded
HomeStore
This is a Tantalum Capacitor, Polar, 100 µF, 10 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded product from KEMET with the model number T356J107K010AT
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 10V
Product Range T356 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Packaging Each
Lead Spacing 5.08mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 1ohm
Other details
Brand KEMET
Part Number T356J107K010AT
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 10V
Product Range T356 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Each
Lead Spacing 5.08mm
ESR 1ohm
Other details
Brand KEMET
Part Number T356J107K010AT
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 100µF
Voltage Rating 10V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 5.08mm
ESR 1ohm
Part Number T356J107K010AT
KEMET T356J107K010AT Tantalum Capacitor, Polar, 100 µF, 10 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded | Tanotis