
KEMET T356J107K010AT Tantalum Capacitor, Polar, 100 µF, 10 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded
KEMET T356J107K010AT Tantalum Capacitor, Polar, 100 µF, 10 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | T356 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 1ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T356J107K010AT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $16.21
-70%$16.21
$4.86KEMET T356J107K010AT Tantalum Capacitor, Polar, 100 µF, 10 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | T356 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 1ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T356J107K010AT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | T356 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 1ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T356J107K010AT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










