Kemet FG0H223ZF FG0H223ZF Supercapacitor Edlc 22000 µF 5.5 V Radial Leaded -20% +80% 5.08 mm 1000 Hours @ 70°C
HomeStore
  • Highly reliable against liquid leakage
  • Wide range of temperature from -25°C to +70°C (FG and FGH types) and -40°C to +85°C (FGR type)
  • Lead-free environmental
  • 4.2V Minimum voltage holding characteristic
  • Maximum current @ 30 minutes = 0.033mA
Other details
Brand KEMET
Part Number FG0H223ZF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Lead-free environmental
Other details
Brand KEMET
Part Number FG0H223ZF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number FG0H223ZF
Kemet FG0H223ZF FG0H223ZF Supercapacitor Edlc 22000 µF 5.5 V Radial Leaded -20% +80% 5.08 mm 1000 Hours @ 70°C | Tanotis