
KEMET C4BSTBX3470ZAFJ Film Capacitor, 0.47 µF, 1.6 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4BS Series
KEMET C4BSTBX3470ZAFJ Film Capacitor, 0.47 µF, 1.6 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4BS Series
Product details
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating V DC | 1.6kV |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4BS Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Solder Lug |
| Lead Spacing | 10.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4BSTBX3470ZAFJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
KEMET C4BSTBX3470ZAFJ Film Capacitor, 0.47 µF, 1.6 kV, PP (Polypropylene), ± 5%, C4BS Series
Product details
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating V DC | 1.6kV |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4BS Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Solder Lug |
| Lead Spacing | 10.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4BSTBX3470ZAFJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating V DC | 1.6kV |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4BS Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Solder Lug |
| Lead Spacing | 10.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4BSTBX3470ZAFJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










