Kemet C4AQQBW5400A3NJ DC Film Capacitor 40 µF 1.1 kV PP (Polypropylene) ± 5% C4AQ Series Radial Box
HomeStore
  • Self-healing
  • Low losses
  • High ripple current
  • High capacitance density
  • High contact reliability
  • Automotive grade (AEC-Q200)
Product details
Capacitance 40µF
Voltage Rating 1.1kV
Capacitor Dielectric Type PP (Polypropylene)
Capacitance Tolerance ± 5%
Product Range C4AQ Series
Capacitor Case Style Radial Box
Capacitor Terminals Radial Leaded
Lead Spacing 52.5mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number C4AQQBW5400A3NJ
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Self-healing
  • Low losses
  • High ripple current
  • High capacitance density
  • High contact reliability
  • Automotive grade (AEC-Q200)
Product details
Capacitance 40µF
Voltage Rating 1.1kV
Capacitance Tolerance ± 5%
Product Range C4AQ Series
Lead Spacing 52.5mm
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number C4AQQBW5400A3NJ
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 40µF
Voltage Rating 1.1kV
Capacitance Tolerance ± 5%
Lead Spacing 52.5mm
Part Number C4AQQBW5400A3NJ
Kemet C4AQQBW5400A3NJ DC Film Capacitor 40 µF 1.1 kV PP (Polypropylene) ± 5% C4AQ Series Radial Box | Tanotis