Kemet C4AQNBW5250M3OJ Power Film Capacitor Metallized PP Radial Box - 4 Pin 25 µF ± 5% DC Link Through Hole
HomeStore
  • Automotive grade AEC-Q200 qualified
  • Maximum temperature of 125°C (passive)
  • Self-healing, low loss
  • Low ESL, high ripple current
  • High dV/dt, high capacitance density
  • High contact reliability
  • Suitable for high frequency applications
  • 55/105/56 IEC 60068-1 climatic category
  • IEC 61071, EN 61071, VDE0560
  • Solvent resistant plastic case UL 94 V-0 compliant, thermosetting resin sealing UL 94 V-0 compliant
Other details
Brand KEMET
Part Number C4AQNBW5250M3OJ
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Self-healing, low loss
  • Low ESL, high ripple current
  • High contact reliability
  • IEC 61071, EN 61071, VDE0560
Other details
Brand KEMET
Part Number C4AQNBW5250M3OJ
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number C4AQNBW5250M3OJ
Kemet C4AQNBW5250M3OJ Power Film Capacitor Metallized PP Radial Box - 4 Pin 25 µF ± 5% DC Link Through Hole | Tanotis