KEMET C276CC35100AA0J Film Capacitor, 10 µF, C27 Motor Run Series, 450 V, Quick Connect, Snap-In, ± 5%, 15 V/µs
HomeStore
This is a Film Capacitor, 10 µF, C27 Motor Run Series, 450 V, Quick Connect, Snap-In, ± 5%, 15 V/µs product from KEMET with the model number C276CC35100AA0J
Product details
Capacitance 10µF
Product Range C27 Motor Run Series
Voltage Rating V AC 450V
Capacitor Terminals Quick Connect, Snap-In
Capacitance Tolerance ± 5%
dv/dt Rating 15V/µs
Capacitor Dielectric Type PP (Polypropylene)
Capacitor Case Style Can
Height 56.5mm
Diameter 35mm
Stud Size - Metric -
Operating Temperature Min -25°C
Operating Temperature Max 85°C
Packaging Each
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand KEMET
Part Number C276CC35100AA0J
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating V AC 450V
Capacitance Tolerance ± 5%
dv/dt Rating 15V/µs
Capacitor Case Style Can
Height 56.5mm
Diameter 35mm
Stud Size - Metric -
Operating Temperature Max 85°C
Packaging Each
Other details
Brand KEMET
Part Number C276CC35100AA0J
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 10µF
Voltage Rating V AC 450V
Capacitance Tolerance ± 5%
dv/dt Rating 15V/µs
Height 56.5mm
Diameter 35mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number C276CC35100AA0J
KEMET C276CC35100AA0J Film Capacitor, 10 µF, C27 Motor Run Series, 450 V, Quick Connect, Snap-In, ± 5%, 15 V/µs | Tanotis