KEMET A759MS825M2EAAE458 Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 8.2 µF, 250 V, Radial Leaded, 0.458 ohm
HomeStore
Product Overview
  • 2,000 hours @ 125°C
  • Low impedance
  • High ripple current
  • High Voltage
Product details
Technical Specifications
Capacitance
8.2µF
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 125°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
950mA
Product Length
Product Height
12mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
250V
ESR
0.458ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
A759 Series
Other details
Brand KEMET
Part Number A759MS825M2EAAE458
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • 2,000 hours @ 125°C
  • Low impedance
  • High ripple current
  • High Voltage
Product details
Technical Specifications
Capacitance
8.2µF
Capacitor Case / Package
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 125°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
950mA
Product Length
Product Height
12mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
250V
ESR
0.458ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
A759 Series
Other details
Brand KEMET
Part Number A759MS825M2EAAE458
Description
  • 2,000 hours @ 125°C
8.2µF
2000 hours @ 125°C
950mA
12mm
125°C
250V
0.458ohm
± 20%
10mm
-55°C
Part Number A759MS825M2EAAE458
KEMET A759MS825M2EAAE458 Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 8.2 µF, 250 V, Radial Leaded, 0.458 ohm | Tanotis