Infineon IKW50N65H5FKSA1 IKW50N65H5FKSA1 Igbt 50 A 1.65 V 305 W 650 TO-247 3 Pins
- Factor 2.5 lower Qg
- Factor 2 reduction in switching losses
- Low COES/EOSS
- Mild positive temperature coefficient VCE (sat)
- Temperature stability of Vf
- Higher power density design
- 200mV Reduction in VCE (sat)
- 50V Increase in the bus voltage possible without compromising reliability
- Green product
- Halogen-free
Alternative Energy, Power Management
| Brand | INFINEON |
| Part Number | IKW50N65H5FKSA1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$1.96Infineon IKW50N65H5FKSA1 IKW50N65H5FKSA1 Igbt 50 A 1.65 V 305 W 650 TO-247 3 Pins
- Factor 2.5 lower Qg
- Low COES/EOSS
- Temperature stability of Vf
- Higher power density design
- 200mV Reduction in VCE (sat)
- Green product
- Halogen-free
| Brand | INFINEON |
| Quantity | Each |
Description
- 200mV Reduction in VCE (sat)